CLD       ALFABE       KONU       KABR- ERFLER

1.   2.   3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.   10.   11.   12.
     
 

MEVLÂNÂ EBÛ SAÎD EVBEHÎ

Ubeydullah-ı Ahrr'ın talebelerinden byk vel. Doğum ve veft trihleri belli değildir. Haytı hakkında fazla bilgi yoktur. On beşinci asrın sonlarında yaşamıştır.

Kk yaşta tahsil haytına başlayan Mevln Eb Sad'de, medresede okurken bir gn zhir ilimlere karşı soğukluk, tasavvufa ise bir rağbet hsıl oldu. Medreseden ayrılıp, gönl ehli rehber aramaya başladı. Yolda giderken, ilim talebelerinden birine rastladı. "Nereden geliyorsun?" diye sorunca; "Kuh-i Nr denilen yerde Şeyh İlys Işk nmında bir ztın yanından geliyorum." dedi ve o ztı anlata anlata bitiremedi. Bunun zerine gayr-i ihtiyri bu zatın sohbetinde bulunmak iin huzuruna gitmeye karar verdi. Kuh-i Nr'a doğru yola ıktı. Yolda Ubeydullah-ı Ahrr hazretlerinin derghına uğradı. Bu sırada Ubeydullah-ı Ahrr bir yerden gelmiş, attan iniyordu. Kendi kendine; "Hce hazretlerini hi görmedim. Önce onu görp, sohbetini dinleleyim, sonra Kuh-i Nr'a gideyim." dedi.Bu dşnce ile Hce'nin peşinden dergha girdi.Hce'nin karşısına oturdu. Bir mddet skttan sonra Hce Ubeydullah mbrek başını kaldırıp, ona doğru bakarak:

 

Sohbetimde kal, ne işin var dağda

Sığınak yok, bugn gördğn dağda.

 

beytini okuyunca, hli değişti. İinden; "Eğer bu beyti benim iin okudularsa, bir kere daha okusalar." dedi. Bunun zerine Hce Ubeydullah, Mevln Eb Sad'e doğru dönp; "Mevln Eb Sad! Bu beyit senin iindir." diyerek tekrar okudu. Daha sonra Hce Ubeydullah derghtan ayrıldı. Mevln Eb Sad, ismini söylemesinden ve Kh'e gideceğini kimse bilmediği halde, oraya gitmemesine işret etmesinden dolayı hayret etti. Hemen kaldığı medrese talebelerine, kitaplarım ve eşylarım sizlerin olsun diye haber gönderdi.

Bu karşılamadan sonra Mevln Eb Sad, Hce Ubeydullah'a bağlanarak, derslerine devm etti. Bir sene sonra, zaman zaman hocasının iltifatlarına kavuştu. Bu iltifatları bir ara kesildi. Bunun zerine Mevln Eb Sad'de öyle bir kabz, sıkıntı ve daralma hli meydana gelip helk olma noktasına geldi. Bu hal yirmi gn kadar devm etti. Mevln Eb Sad bzı byklerin; "Teheccd namazından sonra Ysn-i şerf okuyup sonra her ne du edilirse, makbl olur." sözne izfeten bir gece teheccd vaktinde Ysn-i şerf okuyup; "Y Rabb! Eğer bende hocam Ubeydullah-ı Ahrr hazretlerini rahatsız eden bir şey varsa, onu benden gider. Eğer benim istidd ve kbiliyetimde hocamı rahatsız edecek bir hlim varsa vcdumu ortadan kaldır veya beni bu derghtan uzak eyle." diye yalvardı. Çok ağlayıp göz yaşı dökt. Sabahleyin Ubeydullah-ı Ahrr'ın sohbetine gittiğinde, hocasının ilk sözleri şu oldu: "Bir şeyden sıkıldığınızda, ya ölmnz yhut derghtan uzaklaşmayı istiyorsunuz." buyurdu. Bundan, Ubeydullah-ı Ahrr hazretlerinin böyle sıkıntılarla kendisini terbiye etmekte olduğunu anladı. Bundan sonra yine önceki rahatlık hli hsıl oldu.

Mevln Eb Sad, Hce Ubeydullah'ın sohbetlerinde kemle geldikten sonra hocasından diploma alarak, insanlara doğru yolu anlatmaya alıştı. Ömrnn sonuna kadar talebe yetiştirmekle meşgl oldu.

 

KAYNAKLAR

1) Bahr-l-Velya, Sleymniye Ktphnesi, Hacı Mahmd, No: 4528

2) Hadik-l-Verdiyye